Русская Православная Церковь/Московский Патриархат/Юго-Западное Викариатство г.Москвы/Параскево-Пятницкое Благочиние
Сбор средств на убранство храма

Православный календарь






Найти

КТО НА САЙТЕ

Сейчас 360 гостей и ни одного зарегистрированного пользователя на сайте

Вход на сайт

В день памяти мучеников Флора и Лавра на Подворье совершен молебен о сохранении творения Божия

     31.08.2020 08:33

31 августа, в день памяти Мчч. Флора и Лавра (II), в храме святого праведного воина Феодора Ушакова в Южном Бутове была совершена Божественная Литургия. 

По окончании Богослужения был совершен чин молебного пения о сохранении творения Божия, который приурочен к первому Воскресенью сентября.

Ежегодный день особой молитвы о Божием творении был установлен решением Священного Синода от 13 июля 2015 года (журнал № 41). В этот день во всех храмах Русской Православной Церкви совершается чин молебного пения о сохранении творения Божия.

Перед началом молебна иерей Василий обратился к собравшимся в храме и напомнил о том месте, которое занимает человек в Богозданном творении, его ответственности, послушании возделывать и хранить творение Божие, а также о тех последствиях, которые возникают при нарушении человеком своих обязанностей, потребительством и алчном отношении к окружающему миру, умножении грехов и пороков, которые ведут к разрушению природы. Выход с покаянии и следовании воле Божией.

В сугубую ектению были включены прошения из этого чина:

«Сотворивый мир и вся яже в нем, Господи, прими покаяние наше и во время потребно посли земли дождь, и благорастворение воздухов, умири стихии, да грех наших ради не мучается и не страждет тварь, молим Ти ся, услыши и помилуй.

Делом гордых противящийся, Господи, дела рук наших исправи, да не обратятся на главы наша и не погубят ны беды и напасти, но призри на смирение наше и низпосли благодать и мир, молим Ти ся, услыши и милостивно помилуй.

Да не страждет лихоимств и беззаконий ради наших творение Твое, Господи, но да сохранится неврежденно от всех навет вражиих, молим Ти ся, услыши и милостивно помилуй.

Еще молимся о еже не помянути беззаконий и неправд людей Своих и отвратити от нас весь гнев Свой, праведно на ны движимый, и не погубити мир сей гладом, жаждею и иными бедами, но сохранити его, и нас пощадити, молим Ти ся, услыши и милостивно помилуй».

После молебна последовала молитва о сохранении творения Божия:

«Господи Боже Вседержителю, Содетелю и Творче всяческих, покрываяй водами превыспренняя Своя, всю землю, древесы многовидными и животными различными наполнивый, и животворяяй ю, да вся тварь благодарит Тя, изряднохудожника. Ты еси, иже и человека сотворивый по образу и подобию Твоему, и в мире сем поставивый, во еже возделывати и хранити его.

Не отврати лица Твоего и ныне, Господи Человеколюбче, зря мир Твой расхищаем от беззаконий и страстей наших. Яко сетует земля, древеса и былие исчезают, зверие и скоти, и птицы небесныя погибают за нечестие сынов человеческих.

Молим Тя, Всемилосердый Боже, помилуй ны, исполни сердца наша светом Твоего богоразумия и прими покаяние наше, да возделываем мир Твой во благо душам и телесем нашим и во славу Пресвятаго имени Твоего. Тебе бо подобает всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков».